A mai napra egy kis praktikus bejegyzéssel készültem. Gondolom, mindenki prezentált már és mindenki fél is tőle. Én az első egész napos tréningem előtt azzal a rémálommal szórakoztattam magam, hogy senki nem jön el a tréningre, a kolléganőmmel ott állunk a teremben, majd hirtelen megérkeznek rengetegen, pezsgővel a kezükben és átjárkálnak a falakon. Közben ugye pezsgőznek. Az emberek általában félnek ettől, de ez nem praktikus. Nagyon sokszor kerülünk olyan helyzetbe, hogy előadnunk kell és ha ezek elől a lehetőségek elől elbújunk, akkor lehetőségektől is elesünk. Azért valami kis rutint muszáj szerezni ebben is, kezdem is egy apavető dologgal.
Guy Kawasakiról már írtam, ha érdekel mivel teheted szuper-egyedivé a Linkedin profilod, vagy ha éppen 22 éves vagy és nem akarod totál elrontani az egész életed, szerintem olvasd el ezt a cikkemet itt. Guy szabálya röviden erről szól: az előadásod maximum 10 PPT szlájdból álljon, ideális esetben 20 perces és nem tartalmaz 30-as betűméretnél kisebb betűket. Nem kell persze teljesen a tanácsaihoz idomulni, de irányadóként nagyon hasznosak.
10 PPT szlájd, semmi több
A prezentáció nem mondja el helyetted a mondandódat, ezért a szlájdokra soha ne írj teljes, hosszú mondatokat. Inkább kulcsszavakat, a mondandód vezérfonalát lássák ott a hallgatók. Ha sok szöveget írsz oda, akkor vagy nem tudják elolvasni, mert annyira össze kell kicsinyítened a betűméretet, hogy minden beleférjen, vagy elkezdik olvasni a fejed fölött. Ilyenkor ugye nem figyelnek rád. Akkor meg minek vagy ott? Sokan nem látják tisztán, hogy mire való a PPT. Nem arra, hogy elvonja a figyelmet az előadásodról. És nem is arra, hogy ezt add oda a embereknek hand-out gyanánt. És nem is arra, hogy előadás közben innen lesve tartsd a fonalat a saját előadásodban. Arra való, hogy ahol számokról beszélsz, ott ezeket meg is tudd mutatni. Továbbá, hogy egyéb vizuális ingerekkel alátámaszd a mondandódat. Nem szabad attól félni, hogy ha nincs elég infó a szlájdon, akkor még a végén Rád szegeződik minden tekintet – hiszen pont ez a cél.
20 percig beszélj, utána válaszolj kérdésekre
Egy unos-untalan idézett kutatás szerint az emberek jobban félnek a nyilvános beszédtől, mint a haláltól. A kutatásról semmilyen hivatalos infót nem találtam a neten, de lehet persze hogy nagyon régi. Azért ezt az egészet tudnám árnyalni azzal, hogy szerintem mennyire nem hihető adat, de a lényeg: az emberek nagyon-nagyon félnek ettől, az biztos. Számomra pont ezért érthetetlen, hogy miért csúszik ki mégis mindenki az előadására szánt időkeretből. “Megőrülök, annyira félek, de ha már így alakult, akkor jó sokáig maradok itt rettegve előadóként a többiek előtt” – hát talán valahogy így. De a lényeg: ne csak azért maradj benne a megbeszélt időkeretben, mert ez így jófejség, hanem azért is mert így az előadásod frappáns lesz és pörgős. Ha elhúzod, csak veszít a fényéből. De ezt te is megfigyelhetted már, gondolom több unalmas előadáson ültél már, mint érdekfeszítőn. Guy azt javasolja, hogy akkor is tartsd ezt a 20 perces keretet, ha több időt kapsz. Ebben az esetben a fennmaradó időt kérdések megválaszolására fordítsd. Az agykutatás újabb eredményeiből tudjuk azt is, hogy egy felnőtt 20 percig tud igazán koncentrálni valamire, utána a figyelme lankad illetve meg-megszakad. Szóval mindenki jobban jár egy rövid és frappáns előadással.
30-as betűméret a maximum
Miért fújolja Guy ennyire a kis betűket és a sok szöveget? Mert a prezentálás nem az a műfaj. Ha sok szöveggel és érzékletesen körülírva akarunk tudást átadni, akkor a prózai műfajok között kell körülnézni. De amikor prezentálunk, hatással akarunk lenni a hallgatóságra, meg akarjuk őket győzni valamiről, a személyiségünk és a fellépésünk segítségével. A sok szöveg viszont csak eltereli rólunk a figyelmet. Nem kell. Ha hand-outot akarsz adni, írj egyet külön és inkább képekkel, ábrákkal vagy menő infografikákkal pózolj. Infografikák elkészítéséhez igényes és ingyenes toolokat is találsz a neten, szóval hajrá!
Mit gondolsz a 10/20/30-szabályról? Én azt, hogy ha nem is kell szó szerint venni, de érdemes az elveit megfontolni. Legyen kevés szlájdod, a nagyobb témákhoz válassz illusztrációt és ne írd fel rájuk a teljes mondandódat, az előadásod pedig inkább rövid legyen, mint terjengős.
Ha tetszett a poszt, csatlakozz a Smart Career Journal Facebook oldalhoz!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: