Smart Career Journal

Introvertáltak a munkahelyen

Már írtam egy rövid bevezető cikket Susan Cain Csend című könyvéről, melyet elolvashatsz itt. Most az introvertált személyiségek munkahelyi kalandjairól fogok írni: e témában Susan rengeteg élményt és tudományos anyagot szedett össze interjúk és kutatások révén.

introvert

Bár introvertált társaink visszahúzódóbbak és nagy társaságban keveset beszélnek, tévedés lenne azt hinni, hogy passzívak vagy félénkek. Susan Cain könyvében pont az tetszik annyira, hogy sosem mulasztja el ezt hangsúlyozni. Amikor csoportot vezetsz (bármilyen szerepben), még nyilvánvalóbbá válnak ezek az alkati különbségek. Amikor fókuszcsoportokat vezettem, eleinte mindig aggódtam azok miatt, akik nem szólaltak meg maguktól. Teljesen fölösleges volt: amint jól érezték és “kinézelődték” magukat, ők is bekapcsolódtak. De volt egy srác is, aki a két napos tréningem alatt egyetlen szót sem szólt. Én nem szoktam piszkálni a passzív résztvevőket, de azért az nagyon meglepett, amikor pár hét múlva azt mondta, hogy amit a tréningen hallott (az időgazdálkodásról egyébként), az megváltoztatta az életét és azóta teljen máshogy szervezi a munkáját és az idejét úgy egyáltalán.

Akik látták az előző posztom videóját, itt nézhetik meg a következő epizódot. Ez nem annyira az introvertáltak munkahelyi kalandjait kutatja, mint én most, hanem egy másik nagyon fontos témát. A visszahúzódó gyerekek és felnőttek deviánssá minősítésének és értékes tulajdonságainak a degradálásának a történeti és kulturális hátterét.

Itt egy rövid teszt, hogy megtudd, mennyire tendálsz az introvertált csoportba. Fontos megjegyezni, hogy ezek absztrakt kategóriák, nincs olyan személyiség, amelyik csak az egyik vagy a másik csapatba tartozik.

http://www.thepowerofintroverts.com/about-the-book/quiet-quiz-are-you-an-introvert/

Introverted-Thinkers-440x352

De mik akkor az erősségeik a munkában?

1. A végtelen türelem, mellyel egyedül gondolkodnak és dolgoznak

Az introvertált emberek szívesen töltenek időt egyedül a gondolataikkal, merengve. Ez sokszor haszontalan időtöltésnek tűnhet, de ez a tulajdonság igazából nagyon hasznos: ahhoz ugyanis, hogy valamit átgondoljunk sok időre van szükség. A könyvből is kiderül, hogy Charles Darwin például rendszeresen órákig sétált az otthonától nem messze és a fajok eredetéről gondolkodott. Einstein pedig a tér és az idő összefüggéseiről elmélkedett rengeteget. Nyilván mások is szoktak gondolkodni. De hajlamosak vagyunk a csendes nézelődés óráit valami hülyeségnek tartani, ami nem produktív és amitől nem jutunk előrébb az életben.

Ugyanígy sok egyedüllétre és gyakorlásra van szükség ahhoz is, hogy tökéletesítsünk bármilyen gyakorlatot. Susan mesél egy konzervatóriumról, ahol évekig vizsgálták a tanulók teljesítményét, hogy megállapíthassák, melyik tanulási módszer a leghatékonyabb. Ugye adott, hogy mindenki tehetséges és irtó motivált. A számos tanulási módszertan és személyes aspiráció mellett mégis az volt a döntő pont, hogy ki mennyit gyakorolt egyedül. Ha már itt tartunk: David Beckham is híres volt arról, hogy a közös edzések előtt és után is órákig gyakorolt egyedül a pályán és Bruce Lee sem attól az ellenféltől fél, aki 10. 000 rúgást tud, hanem attól, aki egy rúgást gyakorolt 10.000 alkalommal. A kutatók, David és Bruce mind ugyanarra gondolnak: a nagy teljesítmények kulcsa a saját technikára való fókuszált figyelem és a saját hibák folyamatos javítása. Tehát egy-egy apróság folyamatos korrigálása és nem a közös gyakorlás. A kettő alapvető ellentéte egymásnak: vagy közösen játszol másokkal és rájuk figyelsz, vagy egyedül csinálod a feladatsort addig, ameddig tökéletes nem lesz.

Ha már itt tartunk, mérjünk döntő csapást a brainstormingra és a közös ötletelésre. Azért ehhez hozzá tartozik, hogy a brainstorming módszertanát kifejezetten kreatív csoportok ötleteinek a begyűjtésére fejlesztették ki, majd ennek módszertanilag felhígult változata vált ismerté az üzleti világban, az oktatásban és az élet sok egyéb területén. Azért, amikor páran összeültök és kitaláltok közösen valamit, az nem brainstorming, csak úgy mondom. De a lényeg, hogy néhány kortárs kutatási eredmény az eredeti brainstorming hatékonyságát is aláásta: ha emberek közösen ötletelnek egy témában, nagyon jó ötleteik lesznek, ezt eddig is tudtuk. De ha ugyanezek az emberek előbb külön-külön agyalnak megoldásokon, majd összegyűlnek és a megoldásaikat közösen tökéletesítik, minőségileg jobb megoldások születnek. Őrület, nem?

2. A figyelő hallgatás, mellyel mások felé fordulnak

Örök kérdés a leadership területén, hogy milyen az ideális vezető, mennyire irányít és mennyire hagyja, hogy a dolgok maguktól alakuljanak. Ez persze ez nem egzakt tudomány, tehát az ideális vezetői hozzáállás sok mindentől függ, de Susan ehhez is talált egy érdekes kutatási eredményt. Ahol egyszerű munka folyik és kevésbé összetettek a munkafolyamatok (pl. pizzát gyártunk a Pizza Hut-ban), ott az extrovertált vezetők teljesítenek jobban. Mert megmondják, ki mit csináljon és nem merengenek sokat azon, hogyan szervezzék a munkát. Az olyan munkakörökben viszont, ahol bonyolultak a munkafolyamatok vagy komplex a termék (pl. üzleti tanácsadás) az introvertált vezetők csapatai érik el a jobb eredményeket. Mert hajlandóak a csapatukkal több szempontot bevonva eldönteni, hogyan szervezzék a munkát és odafigyelnek a többiek véleményére. Ahol tényleg együtt kell dolgozni egy komplex problémán, ott rendre ez a mentalitás a nyerő.

Egy másik kísérletben egy relatíve egyszerű feladathoz kellett megtalálni a leggyorsabb és leghatékonyabb munkamódszert. Ha jól emlékszem, pólókat kellett gyorsan és méretre hajtogatni csapatban. Minden csoportban volt egy beépített ember, aki el akarta mondani a többieknek az előre kitapasztalt leggyorsabb és legpraktikusabb végrehajtás módját. Az introvertált vezetők sokkal nagyobb számban hallgattak rá és persze hatékonyabbak voltak hajtogatásban, mint az extrovertált team leaderek csoportjai, akik kevésbé hajlottak arra, hogy meghallgassák a beépített emberük ötletét.

Ha érdekesnek találod a témát, javaslom Susan TED előadását, melyet a könyve apropóján tartott:

Ha tetszett a cikk, csatlakozz a Smart Career Journal Facebook csoporthoz!

Címkék:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Miki says:

    Üdv,
    nekem személy szerint könnyebb lenne, ha egy munkahelyen egy ilyen teszttel kezdődne a felvétel. 🙂


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!