Smart Career Journal

Álláskeresés a közösségi hálón: Linkedin vagy Facebook?

Egyértelmű, hogy a Linkedin. Több olyan cikkel is találkoztam, amely azt tanácsolja az álláskeresőknek, hogy Facebookon írjanak az ismerőseiknek ez ügyben és ezt a platformot használják álláskeresésre. Szerintem nem ez a legjobb fórum, megmondom, miért.

social-networking-image

A Facebooknak nem az a célja, hogy a szakmai kapcsolatlétesítésben segítsen, és ha van erre egy másik ingyenes platform, akkor miért ne azt használnád. Ide mindenki a privát fotóit és gondolatait tölti fel, a tagok jó része a szakmai életével kapcsolatos adatokat meg sem adja. Egy-két éve kereshetővé tették az egy munkahelyen dolgozó tagokat, ettől sokan azt várták, hogy majd a Facebook lesz a toborzási szakemberek új Mekkája, de nem így lett. Szakmai akciókra ott van a Linkedin. Vagy más regionális szakmai kapcsolattartó portálok. Fent lehetsz csak azért egy jó profillal, hogy megtaláljanak, de aktívan kereshetsz állásokat és információkat is. Írhatsz szakmai vezetőknek és toborzási szakembereknek. Ha a közeli barátaidtól akarsz segítséget kérni, persze írhatsz nekik privát üzenetet, de ha távolabbi ismerősöket vagy idegeneket keresel, erre a Linkedin a legjobb.

Ha a kapcsolathálódon keresztül szeretnél álláslehetőségekhez jutni, a következőt teheted:

1. Lépj kapcsolatba idegenekkel. Ha találsz valakit, akinek szívesen bemutatkoznál, de nem az ismerősöd, akkor megkérheted egy közös ismerősötöket, hogy mutasson be neki. Jobb oldalt látni a profilján, hogy kik a közös ismerőseitek. Ez a kapcsolatépítési módszer itthon még nem igazán elterjedt, de nagyon hatékony, ha az ismerősöd hajlik rá, hogy segítsen. Idegeneknek a Linkedin ugyanis nem engedi meg, hogy írjál, ezért ez a legkönnyebb módja annak, hogy ismeretlen emberekkel kapcsolatba lépj és bemutatkozz nekik.

2. Kérj segítséget az ismerőseidtől. Sokan kellemetlennek érzik, hogy barátaiktól segítséget és “munkát” kérjenek. De szerencsére nem is kell ezt tenni. Ha írsz valakinek, hogy nem tud-e neked valamilyen állást, azzal tényleg nehéz helyzetbe hozhatod mindkettőtöket. Ennél sokkal jobb, ha megírod, hogy valamilyen területen állást keresel és az ő tanácsát szeretnéd kérni, mert ő is ebben a szektorban dolgozik. Én is szoktam kapni hasonló megkeseregéseket vadidegenektől is, nagyon szívesen és a legjobb tudásom szerint szoktam válaszolni. Nagyon kedves, ha írnak röviden arról, hogy miért pont engem választottak: mert láthatóan sok a tapasztalatom ezek a szakterületen…stb. Nemrég egy barátnőm írt, hogy dobjuk fel a Linkedin profilját, megírta, hogy azért gondolt rám, mert az én profilomat nagyon igényesnek tartja és amúgy is nagyon ad a véleményemre. Szóval pár kedves szóval a jóindulatot és segítőkészséget is felébresztheted az ügyed iránt. És javaslom, hogy ne konkrét álláslehetőségben kérj segítséget, hanem a következőkben:

– Tud-e olyan cégről, induló projektről, bővülő osztályról, amely a te tapasztalataiddal illene a karriertervedbe?

– Ha a cég, ahol az ismerősöd dolgozik érdekes számodra: van-e olyan manager, aki a te tapasztalatoddal keres embert a csapatába? Szerinte hogyan veheted fel vele a kapcsolatot? Milyen ott a céges munkakultúra?

– Nagyon nehéz megállapítani, mik a reális fizetések szektoronként és cégenként, pedig ez nagyon-nagyon fontos. Ha egyáltalán nem tudod, mennyi az annyi, azzal nagyon rosszul jársz az interjún, ezért erre nyugodtan kérdezz rá. Nem szerencsés csak úgy megkérdezni, hogy ki mennyit keres, de azt nyugodtan megkérdezheted, hogy a szektorban x-y intervallumban képzeled el a fizetéseket, és hogy ez szerinte reális-e. Ezt persze nem lehet bárkitől megkérdezni, fel kell mérni a helyzetet és a kapcsolatotokat. De ha olyan a nexus, kérdezd meg, ez nagyon fontos információ.

3. Ha vannak olyan ismerőseid, akik szerinted sokat tudhatnak, kérj tőlük egy találkozót. Én is többször csináltam már ilyet és mindig sokat tanultam, azt látom, hogy az emberek nagy része szívesen segít a tanácsaival vagy kapcsolathálójával.

Ami szerintem fontos, hogy minél tágabb spektrumban kérj tanácsot és első sorban ne konkrét állásajánlatokra kérdezz rá. Ha azt kérdezed meg valakitől, hogy tud-e egy állásról a te szakmádban,  erre igenlő vagy nemleges választ lehet adni, és relatíve kicsi a valószínűsége annak, hogy valaki éppen tud ilyenről. Ráadásul egy eldöntendő kérdésre alapozott beszélgetés hamar véget ér. Többre mégy azzal, ha szélesebb témakörben érinted a témát, ahogy fentebb már írtam. Így ugyanis értékes piaci ismeretekhez jutsz, esetleg új kapcsolatokhoz és az ismerősöd biztosan gondolni fog rád, ha később hall egy jó lehetőségről. Sok karriertanácsadó javasolja, hogy a tágabb “én csak informálódni szeretnék” sémával keress meg ismerősöket és ne a “lécci, adj munkát” sémával. Mindenkinek kellemesebb és sokkal többet nyersz te is egy ilyen beszélgetéssel.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. […] nemrég írtam egy hosszú posztban, hogy szerintem miért nem a Facebook a legalkalmasabb a kapcsolathálón keresztül való […]


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!