Smart Career Journal

A 4 leghatékonyabb célkitűzési stratégia

Mindenhol edző cuccot árulnak, ezekkel van tele a kirakat. És a konditermek mindenféle akcióival. Januárban mindenki le akar fogyni és le akar szokni a dohányzásról. Új év – új célok. Logikus. A célkitűzés nemcsak a személyes évünkre, de a munkánkra is hatással van, akár a napi feladatainkat tervezzük, akár a karrierünket. Jó, ha tudjuk, mi a saját tervezési és célkitűzési stratégiánk, mert így maradunk csak igazán motiváltak.

new year

Objective Oriented Planner

Ők a célorientált csapat. Úgy szeretnek dolgozni, ha tudják mi az a konkrét cél, amit a munkájukkal és az erőfeszítéseikkel el akarnak érni. Szeretik, ha van határidő, ez ad keretet a lelkesedésüknek és nagyon motiválóan hat rájuk. Ők szívesen rendezik a teendőiket a SMART modell szerint, az ő munkájuk valóban hatékonyabb lesz a terveik ilyetén lépésekre bontásától.

Mi is a SMART modell?

A management irodalom egyik alapköve, a célkitűzés alfája, ha úgy akarjuk. A 80-as évek elején publikált elmélet szerint, a célok kitűzésének és megvalósításának van egy lehető leghatékonyabb módja, amitől a céljaink nem úsznak el felettünk lebegő rózsaszín vágyfelhő módjára. Ezek szerint egy célt a megfelelő módon átgondolva tudjuk csak a legmegfelelőbb lépéseket meghozni.

Ezek szerint az jól kitűzött cél ilyen:

smart

Tehát a célod legyen eléggé konkrét, jól meghatározott, ne állj meg az általánosságok szintjén. A gondolatok elmélyítésében segít a “Five W” kérdéssorozat, vagyis a What, Why, Who, Where, Which angol kérdőszavak ötösfogata. Ha kétségeid vannak afelől, hogy a célod eléggé specifikus-e, gondold át a következőket: pontosan mit akarsz elérni? Miért, milyen hasznod származik ebből? Kiket érint rajtad kívül? Hol akarod mindezt csinálni? Milyen előfeltételei vannak a sikernek és milyen korlátokkal kell számolnod?  Továbbá kell, hogy legyen egy mérhető aspektusa, amit a megvalósítás ideje alatt folyamatosan is mérsz, illetve a végcél maga is kvantifikált kell hogy legyen. Itt a “Mennyi? Hány?” kérdéseket kell feltenned magadnak. Reális és releváns célt kell találnod magadnak és időkorláto(ka)t kell rendelned az elérés folyamatához.

Domain and Direction Oriented Planner

Ők irányokat szeretnek meghatározni, melyek irányába az életüket, a teendőiket, a napi munkájukat vagy a karrierjüket terelhetik. Nem arról van szó, amikor valaki bizonyos elvek mentén éli az életét, hanem, amikor a célokat inkább magában a folyamatban konkretizáljuk. Ha valaki elvek mentén éli az életét és például nagyon fontos neki, hogy minden körülmények között őszinte lehessen a kollégáival vagy az ügyfeleivel, akkor ezzel előre elhatározza, hogy éles helyzetben milyen döntéseket fog hozni. Aki a fontos irányok mentén orientálódik a feladataiban, egy meghatározott cél felé halad, de az a cél kevésbé konkrét, mint az első csapat esetében (tehát nem SMART) és jellemzően nincs hozzá határidő. Ez a típus egyszerűen nem érti a határidők lényegét, pontosabban, nem érzi szükségesnek őket. Én például ebbe a csoportba tartozom. Ha kapok egy feladatot, felmérem, mit kell hozzá csinálnom, milyen legyen a végeredmény, annak elérésére milyen erőforrásokra van szükségem, és akkor innentől annyi időbe telik a megvalósítás, amennyibe beletelik. A saját magam szabta és a külső határidőket stressznek érzem és csak azért élek velük, mert tudom, hogy “így szokás”. A SMART modellt és az ezt bemutató oktatókat igazából a lelkem legmélyén fantáziátlannak tartom, és nem is értem pontosan, hogy honnan veszik, hogy én előre tudom, hogy mennyi időre lesz valamire szükségen. Mentségemre legyen mondva, hogy mivel az általam valaha megfigyelt összes céges projekt késett, szerintem ezzel a liberális időkezeléssel nem vagyok egyedül. Kevesebben vannak ezek a SMART-osok, csak úgy tesznek, mintha sokan lennének és mindenben igazuk lenne… Anyukám mindig azt mondta rám: Kislányom, neked egy tempód van és az a sajátod! Anyu bizonyára arra akart ezzel utalni, hogy az Objective Oriented Planner (célorientált tervező típus) az egyetlen, amelyet a határidők igazán motiválnak és aki természetesen alkalmazkodni tud ezekhez. A többieket ez inkább idegesíti.

Task Planner

Ő a célhoz vezető tevékenységeket veszi számba, és a teendőkkel való foglalkozást tervezi be magának. Maga a tevékenység, amit a cél eléréséhez végezni kell, az az érdekes számára, illetve neki a cél egyenlő az oda vezető tevékenységekkel. A határidők számára sem természetes velejárói a célok tervezésének, a konkrét célok számonkérése pedig rendre idegesíti. Nem érti, hogy miért várják el tőle, hogy határidőre mindenféle “számokat produkáljon”. Amikor ő csomót dolgozott, elmütyürkézett itt magának a feladatokkal, erre itt nyaggatják hogy még nincs kész. Ő nem tudja megmondani, mikorra lesz kész, mert nem jósnő!

Ismerős?

Ahogy Esik, Úgy Puffan Planner

Ők azok, akik igazán nem terveznek semmit és nem tűznek ki konkrét célokat maguk elé. Nem teljesen hülyék, nem erről van szó. De ők nem azok, akik év elején elképzelik a következő évüket vagy a munkahetet vagy akár egy meeting menetét. Persze ha muszáj, ők is megterveznek bármit, tudnak célokat követni, de a természetükből az a célkövetés nem adódik, ami a többiekre jellemző. Egyes karriertanácsadók szerint ők amolyan “hidden championok”, vagyis rejtett erősség az övék: a mai világ és az egész munkaerőpiac annyira bizonytalan, hogy namég. Nemrég voltam egy networking rendezvényen és az egyik nagy toborzócég itteni kirendeltségvezetője teljesen elképedve mondta, hogy most már lassan ott tart a munkaerőpiac, hogy nincsenek benne felismerhető trendek. Régebben ők aktív kapcsolatot ápoltak az osztrák felsőoktatással és képző intézetekkel és azok rendszeren kikérték a véleményüket képzéseikhez. Na, amikor ezt hallottam, belekortyoltam a pezsgőmbe és elszégyelltem magam….nálunk ez kábé annyira lenne reális, mint egy unikornis. De most már (és ebben a többiek is egyetértettek) egyszerűen nem tudnak mit mondani, annyira hektikus lett a munka világa. Pont emiatt gondolják sokan, hogy az az elképzelés, hogy te álmodsz egy karriert magadnak és azt bejárod, szóval ez halott. Sokkal többre mennek azok az emberek, akik flexibilisek, mernek váltani, aktívan keresik az újat és jól reagálnak a kínálkozó lehetőségekre. Ez nem amolyan karrierista opportunizmus, hanem a folyton változó világhoz való rugalmas adaptáció. Mondom, több nemzetközi szinten elismert karrier, – és management szakértő szerint.

Miért írom le mindezt? Azért, mert ezek a típusok elevenek és befolyással bírnak az életünkre

Kapásból, mi is beletartozunk valamelyik típusba. Ha állandóan célokat tűzünk ki magunknak és megtervezzük a teendőinket, de ezekből nem lesz semmi a végén, és nem tudjuk hatékonyan betartani a határidőket az életünkben, akkor valószínűleg a célorientált módszerrel próbálkozunk és ez nem illik a természetünkhöz. Ezért nem sikerülnek a terveink. Érdemes ráérezni, hogy melyik csoportba tartozunk és hogyan érdemes kitűzni a célunkat ahhoz, hogy élvezzük a megvalósításukat. Másfelől a kollégáink, főnökeink és alkalmazottaink is tartoznak valamelyik csapathoz, elég vagy valószínűséggel egy másikhoz, mint mi. Újabb kis személyes: egy korábbi munkahelyemen én voltam a felelős az új kollégák betanításáért, én tartottam az első orientációs napjukat. Úgy állítottam össze a mondandómat, hogy átgondoltam, mit kéne tudniuk, mi az, ami szerintem fontos és erről annyit meséltem, amennyit csak tudtam. Imádtam, hogy nincsenek megkötések, hogy senki nem mondja meg, hogy pontosan mi a fontos, miről kell beszélnem és hogyan. Imádom az ilyen feladatokat, mert a  Direction Oriented Planner csapatba tartozom: szeretem, ha adott az állapot, amibe el kell tolnom a helyzetet és nincs igazi megkötés a “hogyanokra” és a határidőre. Egy álom volt. Amikor átadtam a feladatkörömet egy kolléganőmnek, ő azt kérte, hogy állítsak össze egy EXCEL fájlt a tudnivalókról, amiket a nebulóknak meg kell tanítania. Egy EXCEL fájlt. Az ősi ellenségemet! Ez szerintem mutatja, mennyire máshogy állunk feladatokhoz, kitűzött célokhoz, mennyire máshová tesszük a hangsúlyokat és mennyire máshogy leljük örömünket egy feladatban. Ha a csapatoddal nem tudok közös célokat elérni, talán gondold át, lehetne-e ezeket máshogy kitűzni. Sok sikert az újratervezéshez!

new year2

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!