Smart Career Journal

Álláskeresés külföldön – hogyan lássunk neki?

Hát ez nem könnyű. Rengetegen dolgoznának külföldön, és sok különböző stratégiát láttam már, de azért vannak közös pontok, amiket mindenkinek érdemes figyelembe vennie, amikor külföldre pályázik. Pár ilyen pontot szedek össze ebben a posztban – ha bármelyik ismerősödnek hasznos lehet, kérlek küldd át neki!

expats2

Bár ahogy elnézem, hogy minden nap megjelenik már egy kutatás arról, hogy hányan hagyták vagy hagynák el az országot, talán azt kérne kérnem, hogy annak a 3 barátodnak, aki pont nem akar elmenni ne küldd át, mert még ők is kedvet kapnak. Akárhányszor hazamegyek, mindenkitől azt hallom, hogy úristen, hát ez itt rettenetes, Bécsben biztosan jobb. És mivel, nekem eléggé bejött itt az élet, nem is szerénykedek ezzel kapcsolatban: igen, itt tényleg jobb. Itt mindenki nyugis és jókedvű. Akinek elege van a gyorsnaszádból és inkább tervezhető életet szeretne, az megtalálja itt a számítást. Egy barátnőm, aki jelenleg Prágában élő business woman, akkor fog ide költözni, amikor nyugdíjas lesz, mert szerinte Bécs arra pont jó. Én fiatalon is elvagyok, bár az tény, hogy ez a város nem a fiatalos pörgésről és a bulinegyedéről híres. Ahhoz tényleg haza kell utazni 🙂

Otthon, amint kiderül, hogy Bécsben élek, hirtelen azonnal én leszek a társaság középpontja és mindenki megkérdezi tőlem direkt vagy indirekt módon, hogy mennyit is keresek. Gondolom, ott jobbak az anyagi lehetőségek – kérdezik. El szoktam mondani, hogy nem nyomorogni mentem ki és a legenda igaz: nyugaton magasabb az életszínvonal, minden elrettentő adat ellenére. Otthon többen ijesztgettek (köztük közgazdászok is, esküszöm, ezt nem is értem!) azzal, hogy Nyugat -Európában drága ám a lakás meg a közlekedés. Hogy az illető anyukájának a fodrászának a lánya London külső kerületében él és a fizetése harmadát lakásra és bérletre költi. Ez tényleg nagyon durva, de gondolom, ha olyan rossz lenne, már hazaköltözött volna Tápiószecsőre, de annyira szörnyű nem lehet, ha még ott van. Pláne, ha figyelembe vesszük, hogy otthon nagy átlagban a jövedelmük több, mint a felét költik az emberek az alapvető (lakhatási, közlekedési és étkezési) szükségleteik kielégítésére (egész pontosan átlagosan 65%-ot). Vagy hogy olyat hallott az illető, hogy egy család 2000 EUR albérleti díjat fizet és hogy hát ez 600 000 HUF és rengeteg. Azt felejtik el hozzátenni, hogy azért ilyen drága itt minden, mert elegen élnek itt, akik meg tudják fizetni. Illetve, mert a lakásunk ára a munkaerőpiacra való bekerülés ára, ami nyilván magasabb a londoni cityben, mint Murakeresztúron.

expats

Kicsit kiöntöttem a lelkemet. Az expat élete nemcsak móka és kacagás, de jöjjön pár szempont, amivel könnyebb belevágni.

1. Komolyak a szándékaid? Persze, hogy azok, de a erről a recruitert is meg kell győznöd. Egy kitelepülő munkavállaló mindig nagyobb kockázat, mint valaki aki akár csak az ország egy másik pontjából érkezik. Most már bizonyos szakmák és cégek ott tartanak, hogy külön támogatnak, ha áttelepülsz és kifejezetten a fogékony munkakeresőket keresik meg a Linkedinen. Például találkoztam olyan ajánlattal, hogy az interjúra és a kitelepüléshez is fizetik a költségeidet és az első 3 hónapban a lakhatásodat is. Vagy kitelepülési bónuszokkal csábítanak. Simán lehet, hogy ilyen ajánlatokat találsz az inboxodban. De az is lehet, hogy ehelyett neked kell aktívan keresned, ilyenkor a recruiternél azonnal felvetődik a kérdés, hogy nem fogsz-e visszalépni. El kell oszlatni a kétségeit:

– Legjobb, ha a motivációs leveledben vagy az e-mailedben megírod, hogy mikortól települnél ki. Nem tűnsz eléggé biztos jelentkezőnek, ha csak akkor költöznél ki, amikor felvettek, ráadásul bárhová hajlandó vagy elköltözni Dublintól Tübingenig. Viszont jól veszi ki magát, ha azt írod, hogy párod után költöznél Berlinbe augusztus végén és ez a pozíció pont a profilodba vág, ezért jelentkeztél rá. Valahogy kilátásba kell helyezned, hogy amúgy is mégy és ezért keresel most állást a városban.

– Nem érdemes elmondani, hogy Te bárhova elköltöznél, csak el innen. Meg fogják Tőled kérdezni, hogy miért pont hozzájuk jelentkeztél és hogy komolyan gondolod-e, hogy Budapestről ami egy csodálatos európai főváros, elköltözz abba a bajor kisvárosba, ahol az ő üzemük van. Ilyenkor elmondhatod, hogy egy gyerekkori barátnőd oda ment férjhez és mivel már sok időt töltöttél ott látogatóként, nemcsak azt látod, hogy szívesen élnél ott, de már ismerőseid is vannak a városban.

– Legjobb, ha jelezni tudod, hogy nem egyedül mennél, illetve hogy a családod is támogat. Sajnos gyakori tapasztalat, hogy valaki lelkesen jelentkezik állásokra, majd az utolsó pillanatban visszaír, hogy ja bocsi a feleségem nem akar költözni, így maradunk. Fontos, hogy ezeket a kétségeket eloszlasd az interjú folyamán. Persze ha lehetne, jó lenne hamarabb, de a CVbe ugye nem írhatod be, hogy a feleségem is támogatja a jelentkezésemet és jönne velem. Az interjúban már fontos, hogy ezt kiemeld illetve egyéb információkkal megnyugtasd az interjúztatót, hogy te ott nagyon jól éreznéd magad emberileg is és ideális esetben ismered a várost és vannak ott ismerőseid.

2. Felfedezőkörút in Social Media. Pont ma tudtam meg, hogy egy kedves barátnőmnek még nincs kész a Linkedin profilja. Volt nagy irgum-burgum. Ebben a blogban már írtam arról, hogy miért kell jelen lenni a Linkedinen és arról is, hogyan tudjuk optimalizálni a profilunkat, hogy mások is megtaláljanak minket jelöltek felkutatása közben. Mivel a célországban biztosan nincs akkora kapcsolati hálód, mint otthon, fontos a socail media platformokon zsizsegni. A Linkedin az alap, de német nyelvterületen például sokkal elterjedtebb a Xing.

– Mivel a legtöbb állás külföldön sincs meghirdetve, fontos feltöltened a CVdet adatbázisokba. Ezek a kiszemelt cégek adatbázisai és a hazai Cvonlinehoz és Professionhoz hasonló adatbázisokba, hol a recruiterek jelölteket keresnek. Például a 60 ezer EUR fölötti éves fizetéssel rendelkezők nagy nemzetközi adatbázisa az Experteer.com/at/de attól függ, melyik országban. Ha durván jól kereső szakember vagy, érdemes fent lenned, mert itt tényleg szem előtt leszel. Egyes recruiter cégek nemcsak kiközvetítenek, hanem ha ott valaki potenciált lát benned, fel is készítenek az interjúra és a CVdet is kipofozzák. Hozzájuk is töltsd fel a jelentkezésed.

– Nyugat-Európában a szakemberhiány miatt teljes iparág épült a munkaerőpiacra . Értékelő portálok, álláskeresési tanácsadók, a munkaügyi központ által támogatott komoly álláskeresési tanfolyamok és szakújságok segítenek a keresésben. Német nyelvterületen a Kununu a nagy munkahely-értékelő portál, amin a cégről informálódhatsz. Innen megtudhatod, hogy a cégkultúra illene-e hozzád. Vannak jófej munkahelyek ugyanis és van, ahol mindenki komolyan veszi magát. Látnod kell, hogy Te hol éreznéd jól magad, erre a cégek is nagy hangsúlyt fektetnek. A fizetésekről is találsz itt információkat, amit innen Budapestről nehéz megálmodni ugyebár, órási előny, ha eltalálod mennyit ér ott a munkád és nem értékeled alul magad. Hasonló forrás még a Glassdoor, ahol a saját céges értékelésed fejében jutsz információkhoz más cégekről.

– Employer Branding: míg nálunk csak pár cég foglalkozik komolyan saját céges márkája formálásával, addig Nyugat-Európában a fentiek következtében sokkal több energiát fordítanak erre. Ez azért jó, mert rengeteg információt találsz a neten cégekről. Ennek egy része ugyan porhintés, de az alkalmazottak értékelése mellett a cégek hivatalos véleménye is fontos informáciüs forrás. Nem ritka, hogy Youtube videókat találsz, melyeken állásbörzés vagy szakmai előadások alkalmával mesélnek a HR szakemberek a cégükről. Egyszer interjú előtt megnéztem az interjúztatómmal készült videót a Youtube-on, melyben a munkájáról mesélt és a szolgáltatásról, melyet nyújtanak. Amellett, hogy jobban el tudtam képzelni, hogy miről is szól ez a munka, az interjúban hihetetlenül jól vette ki magát, hogy ezt láttam. Amikor megemlítettem neki, komolyan mondom, sikítozott örömében. Az videót kb. 183-an láttuk. Megérte, mert nagyon jó benyomást keltettem azzal, hogy megcsináltam a házi feladatomat: utánajártam a cégnek és nem csak az általánosságok szintjén. Sok segítséget találsz ahhoz, hogy kialakítsd a véleményed a cégről és ahhoz is, hogy az interjún jó benyomást kelts.

– Rendre megkérdezik ugye, hogy mit tudsz a cégről. Az általánosságokon túl, elmondatod, hogy kik a legnagyobb konkurenseik, hová pozicionálják magukat. Ezt megmondja Neked az internet. De ha trükkös vagy, megnézed pár ott dolgozó embernek a Linkedin vagy Xing profilját. Ez is sokat elárul a cégről, amitől Te is jobban látod, hogy akarsz-e ott dolgozni és amivel villoghatsz is. Kiemelheted, hogy a reménybeli kollégáid nagy része évek óta itt dolgozik már, és hogy ez szerinted arra utal, hogy az emberek szeretnek itt lenni. Hogy az emberek nagy részének több végzettsége is van és ez milyen jó, mert te is szeretnéd majd magad továbbképezni. Ilyenek. Könnyen kiszúrhatsz valamit, ami tényleg bejön a cégben, és amiről őszintén és lelkesen tudsz beszélni.

3. Mintha már ott élnél. Gondolkozz el azon, hogyan tudsz úgy tenni, mintha más félig-meddig ott élnél. A recruiterek egyik rémálma, hogy az illető, akit kiválasztanak, lemondja az állást. Én is csináltam már ilyet többször és sok ismerősöm is, így belegondolva, ez benne van. Ezt a félelmet kell eloszlatni, ha távoli helyről jelentkezel. De akkor is gyanús vagy ebből a szempontból, ha csak pár hónapja élsz az országban: bármikor honvágyad lehet, sosem lehet tudni, miért vagy itt és meddig. Bezzeg a Günter milyen helyes, és oda járt gimibe, ahová a volt barátom…. Na, ezt a gondolat-spirált kell megtörnöd a recuiter fejében!

– Sokan fiktív címeket adnak meg az önéletrajzukban, amitől úgy tűnik, mintha ott élnének. Ez jól és rosszul is elsülhet: ha így nyomulsz, akkor szerintem az első beszélgetés alkalmával azért mondd el, hogy azért adtad meg a barátod londoni címét, miközben te amúgy Érden laksz, mert nála szoktál lakni, amikor interjúkra jársz, és az elmúlt időben többször voltál London környékén interjúzni. Ez persze csak egy példa, de ha kamu címet adsz meg az önéletrajzban, akkor ehhez legyen egy értelmes magyarázatod. Amúgy ez persze azért lehet jó, mert nem dobják ki az önéletrajzod az első körben.

– Ennél szerintem jobb, ha sikerül ottani számot szerezned. Ha egy önéletrajzban helyi mobil számmal szerepelsz, az sokat dob rajtad. Ha felhívtak, már sokkal előrébb vagy a rangsorban, érdemes erre energiát szánni. A legtöbb országban vannak olyan szolgáltatók, melyek sima diszkontokban árulják a sim-kártyáikat. Ausztriában ilyen például a Yesss! márka a Hofer boltokban: 5 EUR egy sim, és bármikor elérhető vagy. A havi díj 8 EUR, amit neten is kifizethetsz.

Szerintem, ha külföldre akarsz menni, akkor ezeken a területeken kell belehúzni: az eltökéltségedet kell a homlokodra írni, hogy te aztán mindenképpen kiköltözöl és sokkal alaposabban kell utánajárnod a cégnek. Egyfelől, mert külföldről nehezebb kiszimatolni, amit otthon eleve megtudsz az ismerőseidtől a kinézett cégről, másfelől mert azt látom, hogy Nyugat-Európában (főleg a jobb állásoknál) nagyon megnézik, hogy te mit akarsz. Ha “csak egy munkát” szeretnél az nagyon nem elég. Kell legyen elég információd ahhoz, hogy meggyőzően elő tudd adni, hogy te márpedig itt akarsz dolgozni és abban a pozícióban. Fogok még írni a témában, de ha bármilyen kérdésed van, írj kommentet vagy emailt és szívesen válaszolok, ha tudok.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!