Nem, nem “arról” lesz szó. Sajnos az elmúlt kerek egy hónapban eltűnt az ihletem, de most újra megtalált. Örülök, hogy eddig mindenki megőrizte a hidegvérét és nem borogattatok kukákat az utcákon a méregtől, tényleg köszi. Szóval Wonder Woman. Ő az:
Ő egy szuperhős, röviden olyan, mint Hulk vagy Thor, csak kicsit finomabb lélek. Ő úgy kerül a képbe, hogy róla nevezték el az a testtartást, amit minden fontos fellépésed előtt fel kellene venned. Máris mondom miért. Studies at Harvard Business School have shown…..szóval megkutatták, hogy nemcsak az érzéseink és gondolataink ülnek ki a testünkre és tükröződnek a testtartásunkban, hanem fordítva is áll az összefüggés! Ha bizonyos, hatalmat sugárzó testhelyzeteket veszel fel, az önpercepciód, a mentalitásod, de még a hormonháztartásod is átalakul. Igazodik a testtartásodhoz, és olyan lesz, mint a hatalommal eleve rendelkezőké. Szerintem ez akkora áttörő és újszerű kutatási eredmény, hogy a Higgs-bozonosok elbújhatnak Wonder Woman mögött.
Az egész persze nagyon bonyolult, de a lényeg:
– Azt eddig is tudtuk, hogy az érzéseink és a gondolataink leolvashatóak a testünkről és hatnak a testükre (pszichoszomatika). Az, hogy mit gondolunk magunkról meg különösen: mindenki azonnal látja, hogy kompetensnek érezzük-e magunkat, alárendeljük-e az akaratunkat és a véleményünket a többiekének, esetleg utáljuk az egészet és csak azt várjuk, hogy leléphessünk. Ennek számos vetületét ismerjük, rengeteg kutatás van a témában: alfa-vezetők testbeszéde, a tárgyalásoké, dominancia-alávetettség, flörtölés, ilyesmik. Itt jut eszembe és fontos: ha nő vagy és flörtölni akarsz egy férfival, legalább 3 flörtölős gesztust küldj felé. Minden nő tudja, hogy mik ezek, de a férfiak nem, ráadásul vaksik is, mert csak a 3-4. ilyen gesztust észlelik egyáltalán. Kutatások vannak erről. Eleinte azt hiszik, legyet hessegetsz a hajaddal, fáj a nyakad, szárazak az ajkaid és azért nyalogatod….őrület, mit meg nem kell tenni egy kis figyelemért, szóval csak mondom. Kitartóan kell flörtölni. De vissza az eredeti kutatáshoz! Felvetődött tehát a merész kérdés, majd kutatási hipotézissé nőtte ki magát: hatással van-e a testtartásunk az érzéseinkre, gondolatainkra, esetleg a testünkre?
– A konkrét kísérlet így néz ki: embereket két csoportba osztanak egy kísérlethez, az egyik csapat 2 percig hatalommal rendelkező emberek jellemző testtartását veszi fel (high-power-poses), míg a másik csapat a halatom nélküliekre jellemző testtartást (low-power-poses). Utána felajánlják nekik, hogy próbálják ki a szerencséjüket egy kockajátékban. A hatalommal rendelkező emberek sokkal kockázatvállalóbbak, magabiztosságuk egyik megnyilvánulása ez. Ezt a kockázatvállalási hajlandóságot méri a kockajáték. A résztvevőkkel emellett kitöltetnek egy rövid tesztet, melyből kiderül, mennyire érzik magukat hatalmasnak illetve hatalom nélkülinek, majd nyálmintát vesznek tőlük. A nyálban 2 hormont mérnek: a tesztoszteront, mely a hatalommal rendelkezők testében magas (férfiak és nők esetében egyaránt) és a kortizolt, a csúnya gonosz stressz-hormont, amely a hatalommal rendelkezők esetében alacsony szintet mutat.
Példák high-power-posingra a Mestertől 🙂
Fontos, hogy az angolban a “power” kifejezést használja a kutatás. Magyarul a hatalommal rendelkezőkről és hatalom nélküliekről írok, mert jobb nem jut eszembe, de ez úgy hangzik, mint valami marxista kiáltvány, ahol Donald Trump van a kék sarokban, a borsodi bányászfalu szülötte, Pisti pedig a pirosban. Nem erről van szó persze, hanem a magabiztosság, hatalom, véleményfelvállalás, intézkedési és megnyilvánulási hajlandóság meglétéről, illetve annak hiányáról. Mutatok pár high-power illetve low-power testtartást:
– Eredmények: Igen, már 2 perc egy adott testtartásban hatással van arra, hogyan érezzük magunkat. A high-power emberek 50%-kal kockázatvállalóbbak voltak, mint a low-power alanyok és a dominanciát mérő kérdőíven is szignifikánsan magasabb értékeket értek el. Iron Man-nek érezték magukat, na! De most jön a durva rész: a tesztoszteron szintjük (melyet a 2 perces pózolás előtt és után is lemértek) szintén megváltozott. A high-power alanyok tesztoszteron szintje felemelkedett, a kortizol szintjük pedig csökkent, míg a low-power alanyoknál pont ennek ellenkezője történt. A számok szignifikánsak. Ez nem csak azt jelenti, hogy a testtartásunk hatással van arra, hogy mit gondolunk magunkról (teszt) és, hogy mennyire leszünk hirtelen tökösek (kockajáték), hanem az agyunk által szabályozott hormonháztartásunkra. Ez nagyon nagy dolog, most érezzük át mindannyian ennek az eredménynek a súlyát.
– A kutatók, miután felocsúdtak az első döbbenettől, úgy gondolták, hogy érdemes megnézni, hogy működik ez az egész életszerű helyzetekben. Kézenfekvő, hogy állásinterjúk előtt illetve után nézzék meg a power-testtartások hatását az interjúalanyokra, mert ez egy olyan dolog, amit mindenki átélt már és ahol tényleg a legjobb oldalunkat szeretnénk mutatni. Röviden: azt találták, hogy igen, de még mennyire hogy működik! Az interjúztatók viselkedése sztenderdizált volt, az egész felvételi beszélgetést viszont önkéntesekkel értékeltették, és az ő véleményük adja végül a kutatási eredményeket. Szignifikánsan jobbnak látták azon interjúalanyok teljesítményét, akik 2 percig high-power pózban ácsorogtak az interjú előtt, mint a low-power pózosokét. Javaslatot kellett tenniük arra, hogy ők kit vennének fel (angolul: more hireable) és miért. Egyértelműen preferálták a high-powereseket, és értékelésükből kiderül, hogy a magatartásuk és a kisugárzásuk miatt. Nem azért, mer jobb válaszokat mondtak, koncepciózusan beszéltek, hanem mert magabiztosabbak voltak, összeszedettek, jobban jelen voltak a beszélgetés alatt, és kompetenciát és erőt sugároztak. Legalábbis, a megfigyelők ilyennek látták őket.
Mi a teendő? Wonder Woman minden reggel, ha nagyon olyanod van, de megbeszélések, prezentációk és interjúk előtt mindenképpen. Ha egyedül vagy, akár a liftben, közvetlenül mielőtt felérsz az állásinterjúdra. Régebben gyakran gondoltam arra, hogy milyen jó lenne, ha lenne egy pezsgőtabletta, amitől hirtelen irtó magabiztos leszek és a legjobb arcomat tudom mutatni, akkor is, amikor épp haragszom a világra. Hát itt van az instant megoldás. Na végre!
Záró gondolatok a kutatás vezetőjétől, Amy Cuddytól:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: