Smart Career Journal

Milyen a jó főnök?

Egy helyes, 30-as évei közepén járó, egészségesen kisportolt testű férfi, aki szívesen és gyakran hord szövetnadrágot, amiben látszik a csinos kis feneke. Bizonyos időközönként megkérdezi, tőlem, hogy mire van szükségem tőle és a cégtől ahhoz, hogy jól érezzem magam és a munkámban is a legjobbat nyújtsam. Nekem erre mindig is voltak ötleteim, ezeket érdeklődve végighallgatja és mindet meg is valósítja. Tudja, hogy amikor rosszkedvűen és késve érkezek az irodába, nem szabad nyaggatni, mert ilyenkor szétszórt vagyok és érzékeny a kritikára, meg egyáltalán arra, ha bárki hozzám szól. Apropó késések: nagyon fontos, nem izélget azzal, hogy állandóan elkések mindenhonnan, mert tudja, hogy ilyen vagyok és elfogad így és értékeli, hogy cserébe okos vagyok és jófej. És így néz ki:

Na ennyi. Kiálmodoztam magam, de akkor most jöjjenek a tények. Az ideális főnök egy kicsit olyan, mint abban az Ákos dalban: …nem biztos, hogy jót tesz neked, ha kiszolgálják az ízlésedet. Mármint ha olyan főnökünk lenne, amilyet igazán szeretnénk, valószínűleg leállna a gazdaság, de azért vannak fontos dolgok, amikre érdemes odafigyelni. Amikor új állást keresünk, nemcsak mi vizsgázunk, hanem az interjúztató vezető is és bizonyos szempontból a cég is. Na, de akkor milyen is a jó főnök?

1. A jó főnök elégedett a pozíciójával és biztosnak érzi azt. Ideális esetben elérte a karriercélját, de ha nem is, akkor sem csak azon jár az esze, hogyan tudna elpályázni egy másik poziba vagy céghez. Mert ha ezen jár az esze, akkor nem fog segíteni sem a napi munkádban, sem a karriertörekvéseidben.

2. A jó főnök jóban van másokkal, kapcsolathálója kiterjedt, a saját szintjén is tudja érvényesíteni az akaratát. Ha a főnöködtől csak te rettegsz és pár kollégád, de láthatóan nem tudja átvinni az akaratát a saját szintjén, akkor bajban vagy. Egyfelől ez azt jelenti, hogy annyira nem jó főnök, de azért az alatta lévőket van energiája nyaggatni és azt is jelenti, hogy neked is nehéz lesz átvinned a dolgaidat, mert ő nemigazán tud támogatni, ha az ő osztályát nem veszik komolyan a cégnél. Ez ugye a karrierterveidet is megpecsételi. Kivéve, ha sikerül jobb networkot kiépítened, és saját magad ki tudod vívni azt a tiszteletet, amit neki nem sikerült. Gondolj bele abba is, hogy ő vajon fog-e (és akar-e) majd harcolni a te fizetésemelésedért. Valószínűleg nem.

3. A jó főnök jó főnök. A jó vezetők nem hullanak az égből, hanem szakmai hozzáértésük és a vezetés iránti affinitásuk és tehetségük miatt azok, akik. Nagyon sok vezetői stílus van, mindegyik jól tud működni és egy vezetőnek is el lehet nézni, hogy legyen egy-két gyengesége, vagyis fields to develop. De a tehetségtelen vezetőn semmi nem segít. A jó főnököt maguktól is követnék az emberek, tehát akkor is adnának a véleményére, ha “csak” egy kolléga lenne.  A jó vezető továbbá azt is tudja, hogy a saját cégen belüli pozícióját erősiti, ha az alatta dolgozókat tolja és dicséri. Ez neked is jót tesz. Csak a tudatlan vezető iszi, hogy attól lesz erősebb, ha a felelősséget rátolja az alatta dolgozókra és megbénítja őket.

Miért jó ezt tudni? Azért, mert a tehetségtelen vezetőt érdemes nagy ívben elkerülnöd. Ha rossz a hangulat alatta, vagy nem tudsz beletanulni a munkába, hamarosan új állást fogsz keresni. Mivel azt ugeye nem mondhatod, hogy azért jössz el 4 hónap után az előző munkahelyedről, mert “nem jöttél ki jól a főnököddel”, akkor stresszelhetsz, hogy ezt hoygan csomaglod be egy diplomatikus celofánpapírba. Ha jót akarsz magadnak és a karriereednek, odafigyelsz a figyelmeztető jelekre és kivárod a jó főnököt. Mert megérdemled 🙂

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!