Tegyük fel, hogy eddig egy kis cégnél dolgoztunk és most el akarunk helyezkedni egy nagyobbnál, vagy egyenesen egy multinacionális cégnél. Mit érdemes figyelembe venni, amikor pozícionáljuk magunkat?
” Én voltam ott a 83 dologért felelős kolléga”
Nagy cégek sokkal specifikusabb pozíciókkal és munkaköri leírásokkal dolgoznak, mint kisebbek. Egy kisebb cégnél, simán lehet hogy a munkafolyamat több állomásán is beleszólsz az ügyekbe illetve értened is kell ezekhez. Egy multinál ez sokszor kizárt, mert egyes hatáskörök és jogosultságok kifejezetten elkülönülnek egymástól. (Egy multinál egy vásárlást 4-6 ember hagy jóvá, egy kis cégnél kimégy a céges bankkártyával a sarki mindeneshez és megveszed a vágyott kütyüt. Ha egy mulitánál teszed ezt, nem fizetik ki neked utólag és agyon is csapnak, ha nem vigyázol). Ezt azért jó tudni, mert, ha egy világcégnél előadod, hogy te a Nem-a-méret-a-lényeg Kft-nél a kütyü tervezésétől a gyártásig beleszóltál a folyamatba és még a programot / a makrókat is te írtad, ezt nem fogják elhinni. Pláne, ha nem tudsz az életrajzod szerint profi szinten programozni és elmondod, hogy amúgy autodidakta módon felhoztad magad egy jó szintre és a többiben meg segített a Béla. Egy multinál nem segít a Béla, ezért ez hihetetlennek tűnik.
Persze nem kell lekicsinyítened az érdemeidet, sem elhallgatni a Bélával való termékeny együttműködésedet, csak érdemes tudni, hogy ilyenkor az interjúztató feje fölött megjelenik egy nagy buborék: Na peeersze! Mit lehet tenni? Már a válaszodba (mielőtt rákérdezne az interjúztató) beleszőheted, hogy nálatok az volt a koncepció, hogy a projekt felelőse minden munkafolyamatot felügyel és igen, a klienssel is te tartottad a kapcsolatot. Itt érdemes tudni, hogy a másik számára ez már-már hihetetlen, de ha ezt tudjuk, ugye felkészülten tudjuk kommunikálni a zsenialitásunkat. Profik arra is kitérhetnek, mennyire sok tapasztalatot szereztek így a munkafolyamatokról / technológiáról / a cégükről és ez milyen jó volt, de most már arra vágynak, hogy szakosodjanak, mégpedig pont arra a területre, amit most megpályáztak.
Ez persze nemcsak gyártási vagy kütyüzős pozíciókra igaz, hanem minden más szakterületre is áll. Ha tudjuk, hogy ezen mennyire el lehet csúszni, tudatosan készülhetünk és ebből a helyzetből akár előnyt is kovácsolhatunk. Nem hülyeség az, ha valaki egy teljes terület vagy folyamat ismerete után szakosodna annak egy részére, csak tudni kell ezt előadni. Sok sikert hozzá!