Ez persze a legjobbakkal is megesik. Nemrég kitettem egy cikket a Facebookra olyan nőkről, akik korábban munka nélkül voltak és most (láss csodát) übersikeresek. Többen kérdezték privátban, hogy csak nem vagyok éppen munkanélküli. Hát nem, de eszembe jutott, mit érdemes ilyenkor figyelembe venni a CVben, mert okosan megszerkesztve tompítani lehet a dolgot.
1. Sokan próbálnak egy több hónapos szünetet kicsinyíteni amennyiben a két munkahely közötti hiátusból lecsípnek pár hónapot mindkét irányba. Ezt nem javaslom, már csak azért sem, mert a legtöbb cég lekéri ezeket a referenciákat az előző munkáltatóktól (egyes nagyobb cégek külön ügyelnek erre).
2. Ha van egy kis luk a munkáltatók között, akkor annál fontosabb, hogy az önéletrajt többi része színes legyen és szagos, vagyis jól megszerkesztett és a pozícióra szabva. Amikor a CV-ket válogatja az ember, pár másodperc alatt dönti el, hogy az “esélyes”, a “no way” vagy a “végszükség esetén behívom” kupacba tegye a CV-det. Érdemes a CV-t annyira profin megszerkeszteni, hogy azonnal az “esélyes” irányba billenjen a mérleg nyelve. Ugyanis ha már a megfelelő kupacban van a CV-d (és nem a kukában) és csak ekkor veszi észre a válogató, hogy ott van valami pár hónap szünet, akkor már mellé tud helyezni egy csomó pozitív infót. Szóval egy jó CV-vel könnyebb bejutni a következő fordulóba.
3. Ha a munkanélküliség ideje alatt semmit nem sikerült csinálni, csak állást keresni, ez érthető. De sokkal jobban veszi ki magát, ha valamit fel tudunk mutatni. Nagyon jó, ha nyelvtanfolyammal vagy fizika/ angol korrepetálással töltöttük ezt az időszakot és ezt be tudjuk ide írni. Ha megnézek olyan önéletrajzokat, ahol az illető európai körúton volt, vagy angolt tanított hátrányos helyzetű gyerekeknek, az az érzésem támad, hogy ez milyen érdekes és mennyire jófej lehet az illető, azonnal kíváncsi leszek rá. Nyilván nem ilyenkor fogjuk beutazni a világot, de ha bármilyen kimozdulást fel tudunk mutatni, vagy önkéntes tevékenységet, akkor a hátrányból még pluszpontot is faraghatunk. (Kis képzavar :))
4. Egy másik lehetőség, ha tanulunk valamit álláskeresés mellett. Ingyen persze. Rengeteg tutorial van a Youtube-on, ahol programozástól kezdve, prezentációs technikákon át marketing ismeretekig bármilyen témában kiművelhetjük magunkat. Vagy vannak ingyenes MOOC-ok (Massive Open Online Courses) minden létező témában. Nemrég olvastam egy férfiről, aki a munkakeresés hónapjai alatt 30 MOOC-ot végzett el számára releváns közgazdaságtani témában. Ez egy állásinterjún űberelhetetlen. A CV-ben az önművelést és önképzést a hobbik vagy egyéb témakörbe érdemes írni.
Az önéletrajzban lézengő korábbi lyukhoz egyszerűen fel lehet tüntetni, hogy akkor mit csináltunk. Ha jelenleg is munka nélkül vagyunk, akkor ha szabadúszóként vagy önkéntes alapon végzünk valamit, ezt így érdemes beleírni. Ilyenkor azt lehet még figyelembe venni, hogy mennyire illik össze az angol korrepetálás vagy az, hogy szabadidőnkben fókuszcsoportokat vezetünk vagy gyerekekre vigyázunk a karrierterveinkkel. Ha nem, akkor lehet, hogy ettől érdemes eltekinteni és simán a legutóbbi munkahely feltüntetésével kezdeni az önéletrajzot. Az interjún pedig egészen biztos, hogy óriási plusz ponttal indulnak azok, akik kezdtek valamihez a “munkanélküli idejükkel”. Eléggé igazságtalannak tűnik, hogy az ember még amellett, hogy állást keres és stresszel még egyéb dolgokkal is szórakoztassa magát, csak azért hogy szimpatikusnak tűnjön. Mintha a naphosszat tartó álláskeresés nem lenne elég… Sokan tartják ezt is amolyan HR-es túlpörgésnek. Az ugyanakkor biztos, hogy egy ilyen akcióval ki lehet emelkedni a többi álláskereső közül, ezért én csak javasolni tudom.
A cikk:
http://divany.hu/eletmod/2013/09/29/8_sikeres_es_hires_no_akiket_egyszer_kirugtak/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: